Kemijski piling je medicinski postupak kojim se na kožu nanosi kiselina čime se uklanja sloj kože i postiže svježiji izgled, a koža postaje glatka i sjajna. Ovisno o dubini i intenzitetu učinka, kemijski piling se dijeli na površni, srednje duboki te duboki. Dubina djelovanja kemijskog pilinga ovisi o vrsti i koncentraciji kiseline, pH kiselosti otopine i vremenu djelovanja na koži. Kod površinskih pilinga, crvenilo kože i oporavak traju značajno kraće, a i manje su mogućnosti komplikacija i stvaranja ožiljaka.
Problemi na koži kod kojih kemijski piling ima odličan učinak su: fotostarenje, akne, ožiljci od akne, plitke bore, aktiničke keratoze te hiperpigmentacije.
Kemijski piling se preporučuje raditi u jesen, zimu i proljeće, jer je tada manja izloženost UV zračenju i posljedično manji rizik od nastanka hiperpigmentacija. Izuzetak od ovog pravila je piling s mandeličnom kiselinom koji se može raditi i tijekom ljetnih mjeseci.
Pilinzi se mogu kombinirati s različitim estetskih tretmanima, prvenstveno s microneedlingom i mezoterapijom.
Način izvođenja
Nakon čišćenja kože alkoholom, aplicira se kemijski piling koji dovodi do peckanja kože. Nakon postizanja odgovarajućeg učinka, ovisno o vrsti pilinga, na kožu se nanosi neutralizator otopina kojom se neutralizira kisleina i prekida njeno djelovanje. Pojedine vrste pilinga kao TCA (trikloroctena kiselina), Jassnerova otopina ili salicilna kiselina se neutraliziraju te se nakon tretmana samo nanosi umirujuća hidratantna krema.
Nakon kemijskog pilinga obavezna je primjena krema sa zaštitnim UVA/UVB total block (SPF 50+) faktorom tijekom 14 dana, a kod dubljih pilinga potrebno je i dulje vrijeme. Za optimalan učinak potrebno je učiniti minimalno 4 pilinga.