Dr. Nikola Milojević: Umjetna inteligencija nikada neće zamijeniti liječnika

Dr. Nikola Milojević: Umjetna inteligencija nikada neće zamijeniti liječnika

25. studenog, 2024.

Poznati estetski liječnik Nikola Milojević, nakon velikog kongresa koji je okupio najveće svjetske zvijezde estetske medicine, otkriva trendove uzrokovane primjenom umjetne inteligencije u medicini, kao i koje tretmane koriste svjetski celebrityji poput Brada Pitta i Georgea Clooneya.

The Aesthetic Medicine Congress (TAMC) okuplja najveće zvijezde iz svijeta estetske medicine koji pred više stotina sudionika dijele najnovija znanja i vještine. Koliko će uvođenje AI (artificial intelligence/umjetna inteligencija) u estetsku medicinu promijeniti dosadašnji koncept zahvata?

Ove se godine održao 7. TAMC, kongres koji je zaista predvodnik u estetskoj medicini u posljednjih nekoliko godina. TAMC okuplja sudionike iz više od 50 zemalja, pa ima i više od 800 sudionika. Više od 70 predavača pripremilo je zanimljiva predavanja, a jedna od tema kojom smo se poigrali na kongresu je i umjetna inteligencija (AI) koja polako ulazi i u estetsku medicinu, te koja će je zasigurno unaprijediti. Estetski zahvati će za pacijente biti još bolji: doze i jačine lasera bit će točnije, AI će moći sugerirati ono što je najbolje za pacijenta. Već sada neke laserske tvrtke imaju u svojim sondama i postavkama umjetnu inteligenciju koja postavi laser na najbolji mogući način, pa će i samim time AI produljiti životni vijek.

Kada je riječ o estetskoj medicini u Hrvatskoj, koji su ključni koraci koje je potrebno poduzeti kako bi se umjetna inteligencija integrirala u estetsku i plastičnu kirurgiju?

Još je sve u povojima, ali svakako će tomu prethoditi znanstvena istraživanja i odobrenja. Smatram da AI nije nešto čega se trebamo bojati, pa svaki dan smo u doticaju s umjetnom inteligencijom zahvaljujući našim pametnim telefonima. Već sada je u neke lasere ugrađena umjetna inteligencija i oni su dobili odobrenja nadležnih organa. Kako se umjetna inteligencija kontrolirano uvodi u naš život, smatram da će se isto tako uvesti i u polje estetske medicine, te će je znatno unaprijediti. Osobno to vidim kao faktor koji sa sobom donosi prekrasnu estetsku budućnost i zaista nema razloga za strah.

Koji će se sve estetski zahvati moći izvoditi uz pomoć AI-ja (i u Poliklinici Milojević)?

Već imamo uređaj Visia za analizu kože koji putem posebnog softvera otkriva sve o vašoj koži, a usto će vam izračunati i njezinu stvarnu starost. Visia ima ugrađenu veliku bazu podataka svih tipova kože i kako je adekvatno njegovati, što osoblju poliklinike olakšava preporuku preparata i tretmana. Osim toga, već sada NextMotion daje AI analize kože koje će omogućiti puno brže izbacivanje plana i programa za rad s pacijentom. Mi zasad to nismo uveli, jer je to još u povojima i ti su uređaji tek u izradi i razvoju. Ali to je ono što ćemo imati. Na TAMC kongresu smo neka predavanja posvetili upravo toj temi, pa su najbolji svjetski stručnjaci estetske medicine govorili o ulozi AI-ja u estetskoj medicini te o tome na koji bi način mogla unaprijediti naš rad.

Kako umjetna inteligencija mijenja pristup dijagnostici i personalizaciji tretmana u estetskoj medicini? Na koji način pridonosi preciznijem planiranju i boljem ishodu zahvata?

AI će liječnicima i medicinskim sestrama uvelike olakšati posao, ali liječnik će ostati operater. Već postoje uređaji koji će putem AI-ja doslovno izbaciti plan i program, odnosno hoće li pacijent trebati filer, botoks, laser, krvnu plazmu ili čak ništa od toga. Liječnik će morati unijeti povijest bolesti, a AI će skenirati lice pacijenta, što će znatno ubrzati analizu stanja pacijenta.

Koji su najpopularniji tretmani ili zahvati u estetskoj medicini koji se rade s AI-jem kod nas i u svijetu?

AI tek ulazi u estetsku medicinu. Prisjetimo se, samo prije godinu-dvije je u upotrebu ušao ChatGPT, pa nije bilo toliko vremena da se razviju svi tretmani. Neki dijagnostički zahvati kao što su skeniranje i snimanje su na tržištu i to je prvo što ćemo koristiti. Trenutačno postoje laseri koji u svojim "glavama" imaju AI, pa nakon što laser dotakne kožu, on odmah prepozna stanje kože, koliko je suha, masna, svijetla ili tamna. Taj laser odmah napravi postavke za najbolji mogući tretman.

Koji celebrityji koriste takvu vrstu tretmana? U posljednje vrijeme imali smo priliku na crvenom tepihu vidjeti poznate osobe koje u zrelim godinama odlično izgledaju, primjerice Brad Pitt i George Clooney. Što mislite, koja je tajna njihova izgleda?

Celebrityji zasad ne koriste ove tretmane, oni idu kod AI-ja koji se zove doktor. Kao liječnik mogu reći da imam 20-godišnje iskustvo AI-ja u svojoj glavi. Dovoljno je samo da skeniram pacijenta, te znam koji će tretman za njega biti najbolji, a sve zahvaljujući znanju i bogatom iskustvu. Naravno, AI će pomoći početnicima i popuniti rupe neiskustva. Iskusan liječnik u sebi već ima ugrađen sloj AI, ali laseri s umjetnom inteligencijom će mu svakako poslužiti da dođe do savršenih rezultata. To je fantastično.

George Clooney i Brad Pitt zasigurno koriste razne biostimulacije. Možda krvnu plazmu, microneedling, malo filera i botoksa, možda zatezanje mišića lica, Ultherapy, Morpheus 8. Suplementi za dugovječnost (longevity) se u Hollywoodu podrazumijevaju, a u kombinaciji sa zdravim životnim navikama svakako daju optimalne rezultate.

Kako AI može pridonijeti prevenciji komplikacija i neželjenih ishoda u estetskoj medicini? Pomaže li AI u upravljanju očekivanjima pacijenata prije zahvata?

AI može prevenirati komplikacije. Na osnovi povijesti bolesti pacijenta AI može potencijalno upozoriti na moguće komplikacije, npr. da će netko oticati od određenog filera, ili nas upozoriti da primijenimo neki drugi zahvat. Mislim da će to značiti i manje komplikacija. Primjerice, u posljednje je vrijeme prisutna kontroverza da dermalni fileri rastu i nikada ne izlaze iz tijela. To nije istina, dermalni fileri se razgrade. Ako stručan liječnik aplicira ispravan filer i to dobro napravi, nikada neće doći do tih problema. Mislim da bi AI u tome mogao pomoći neiskusnim doktorima da ne pretjeruju s filerima, prepoznat će da loš filer ne odgovara pacijentu. Hoće li to zaustaviti nestručne liječnike - ne znam. Važno je naglasiti da AI neće preuzeti potpunu kontrolu, i dalje će doktor biti taj koji odlučuje. Loš doktor i onaj koji samo razmišlja o novcu, a ne o pacijentu, će i dalje griješiti. Kada je riječ o očekivanjima pacijenata, smatram da bi tu AI mogao pogriješiti. Umjetna inteligencija bi mogla pokazati neku nesavršenost, pogotovo u počecima kada nije dovoljno razvijena.

Ona može dati neke smjernice i pokazati željeni rezultat, ali ipak je liječnik taj koji donosi konačnu odluku. No AI može pomoći nekim sugestijama koje će liječnik, na osnovi svog znanja i iskustva, prihvatiti ili odbaciti. Ako budemo samo slijepo pratili AI, očekivanja bi mogla biti previsoka. Mi kao ljudi imamo bolji instinkt i osjetila koja AI nema pa samim time možemo bolje znati. AI nam služi samo kao dodatni alat zahvaljujući kojem ćemo biti još precizniji u postizanju najboljih rezultata, ali uloga doktora mora ostati ključna - odluka je na njemu. Koliko god tehnologija napredovala i koje god uređaje i tretmane imali, dijagnostika i odluke će uvijek biti na doktoru. Sjetite se serije "Zvjezdane staze". Doktor McCoy je imao pištolj koji je rješavao probleme, ali svejedno je medicinska dijagnostika bila na njemu. Pištolj (AI) mu je pomagao, ali on je bio ključan, te je donosio odluke - tako će ostati zauvijek.

Više pročitajte na poveznici:
Elle.hr

Dogovorite termin

Najbolji način da dobijete pouzdane i korisne informacije o našim tretmanima, jest da zakažete termin i dođete na razgovor. S našim stručnim osobljem možete razgledati Polikliniku, doznati sve što vas zanima o zahvatima i aparatima. Liječnik će u razgovoru saslušati vaše potrebe i očekivanja, te sukladno tome savjetovati vas o odgovarajućim tretmanima iz naše široke ponude. Osim toga, možete isplanirati tretmane, dogovoriti se za cijenu usluge ili paketa usluga te saznati načine plaćanja. Neki naši tretmani traju tako kratko da ih je moguće obaviti i tijekom konzultacija. Jamčimo vam najviši standard usluge, najkvalitetnije preparate i aparate koji daju najbolje rezultate.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Kontakt

Poliklinika Milojević, Zagreb
Nova Ves 17 (Centar Kaptol)
10000 Zagreb, Hrvatska
Telefon: +385 (0)1 485 4441
E-mail:

Newsletter

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Obavijest o obradi osobnih podataka Kolačići