Hiperpigmentacija je pojam koji opisuje područja neujednačene pigmentacije na koži. Pojavljuje se u obliku tamnih mrlja koje kožu čine neujednačenom. Mnogo je vrsta hiperpigmentacija, kao primjerice prirođene pigmentacije, sunčane pjege, staračke pjege, melazme i ostale dermalne pigmentirane lezije.
Kako se riješiti hiperpigmentacija?
Iako lijek za hiperpigmentacije još ne postoji, na temelju nevjerojatnih rezultata možemo reći da je PiQo4 uzbudljiva nova opcija za učinkovito i sigurno liječenje hiperpigmentacija za pacijente svih tipova kože.
Dermatolozima se vrlo često obraćaju pacijenti s melazmom. Najčešće su to žene od dvadesetih do četrdesetih godina, s kožom slabije sposobnosti tamnjenja. Ponekad se radi o ženama koje koriste kontracepciju, ili su nedavno rodile. Tamniji smeđi pigment simetrično se pojavljuje na jagodicama, gornjoj usni, mostu nosa, na sredini čela i preko sljepoočnica, a rijeđe na vrhu nosa ili ispod čeljusti.
Postoji li rješenje za melazmu?
Melazma nije potpuno istražena i još je tu puno nepoznanica, ali poznato je da izlaganje suncu (UVA zrake kao i vidljivo svjetlo), trudnoća, kontracepcija, pa čak i hormonalne promjene povezane s menopauzom mogu potaknuti melanocite na proizvodnju prekomjernog pigmenta u područjima melazme. Stanje je i genetski uvjetovano, a iako se ne može u potpunosti izliječiti , može se ublažiti pravilnim liječenjem u kombinaciji sa zaštitnim mjerama.